20/08/2012

Jan Sibelius

monument of Jan Sibelius
A beloved Finnish composer and his monument in Helsinki.

Milovaný finský skladatel a jeho pomník v Helsinkách.
(Česky níže)
Robo at the monument in Helsinki
His whole name is Johan Julius Christian Sibelius and his music played an important role in the formation of the Finnish national identity. The core of his oeuvre is his set of seven symphonies. The Finnish 100 mark bill featured his image until it was taken out of circulation in 2002. Since 2011, Finland celebrates Flag Day on 8 December, the composer's birthday, also known as the 'Day of Finnish Music'. His mastery of the orchestra has been described as "prodigious." (Source: Wikipedia)

Finns do not have many famous composer and so they are indeed proud of their Jan Sibelius (let's say that as proud as of other things that are truly Finnish). It is not good idea to make fun of him and I recommend to get some information about him and his work. You can listen for example to "Finlandia" (posted above in the Czech text). His work is full of emotions, I'd say it is "darker" and for sure ingenious. 

If you visit Helsinki, you must see the Monument of Jan Sibelius in there. It is situated quite near center and is easily reachable on foot (google maps).
Robo and Monika at the monument
  
You can see it from the far distance even though it is quite small. It consists of two parts - construction of iron pipes that reminds organs and a head of the mister surrounded by clouds. On the sunny day it is quite crowded with tourists eager to have a photograph. Don't hesitate to join them. It is possible to shoot there both beautiful and funny pictures. :-) 
I uploaded some of our photographs to this text. I take to the monument each of our guests in Finland and none of them was disappointed.For more information visit:
ČESKY:

Celým jménem Johan Julius Christian Sibelius; jeho hudba hrála důležitou roli při vytváření finské národní identity. Srdce jeho díla tvoří sedvm symfonií. Finská papírová marka hodnoty 100 nesla jeho obličej, až do doby než byla v roce 2002 stažena z oběhu. Od roku 2011 se ve Finsku v den jeho narozenin (8.prosince) slaví tzv. "Den vlajky" známý tež jako "Den finské hudby". Sibeliovo mistrovství ve hře na varhany bylo popisovano jako "úžasné" (v anglickém textu bylo použito slovo "prodigious", které může znamenat také "podivný" nebo "nesmírný). (zdroj Wikipedia).

monument of Jan Sibelius
Finové mnoho slavných a tak výrazných skladatelů nemají, jsou tedy na svého Jana Sibelia patřičně hrdí (asi tak jako na všechno, co je finské). Rozhodně se nevyplatí dělat si z něj otevřeně legraci. Doporučeno je alespoň se informovat, kdo to byl a na zkoušku si poslechnout některou z jeho skladeb - nabízí se třeba jeho "Finlandia". Dílo je to plné emocí, řekla bych že temnější a s jistotou geniální. 

Pokud se nacházíte v Helsinkách, nemůžete si nechat ujít Pomník Jana Sibelia, který se nachází kousek od centra, příjemnou procházkou kolem vody. (mapa google)

monument of Jan Sibelius
Již na dálku září, i přestože příliš veliký není. Skládá se ze dvou částí - kovové konstrukce složené z mnoha trubek, jež připomínají samozřejmě varhany a z odlitku ve tvaru mistrovy hlavy, jako by obklopené oblaky. Kolem pomínku se v pěkné slunečné dny srocují turisti, aby si jej vyfotili. Klidně se k nim přidejte. Je možné vyfotit tam fotky pěkné i v pravdě kuriózní. :-) 
Připojila jsem k textu některé z těch, co jsme u pomínku vyfotili my. Vodím tam vlastně každou naši návštěvu a žádná ještě nebyla zklamaná...

Pro další informace navštivte např.

No comments: