28/11/2014

Pyhä-Luosto

Autumn in Finland had begun...and we had a walk around hotel Pyhätunturi. See pictures from the oldest national park in Lapland.


Začínal podzim na severu Finska...a my jsme si udělali procházku okolo hotelu Pyhätunturi. Prohlédněte si fotografie z nejstaršího národního parku v Laponsku.

(Česky níže)

I was visiting arctic circle. It was just couple of days and I had my friend and a one-year old son with me. First night we had spent in the hotel called Pyhätunturi (Holy mountain), which is located on the boarder of Pyhä-Luosto National Park. Two short walks just lured us for longer and more intensive visit of this beautiful place. Skiing in the winter? He? :-) I attach some pictures for you to see how beautiful can be starting ruska on the north of Finland.


More information about the national park for example at outdoors.fi

ČESKY:

Byla jsem na pár dní u severního polárního kruhu. Byl podzim, má oblíbená část roku, a měla jsem s sebou kamarádku a ročního syna. První noc jsme strávili v hotelu nazvaném Pyhätunturi (Svatá hora), který je na okraji národního parku Pyhä-Luosto. Dvě procházky, i když kratší nás navnadily na další a o něco intenzicnější návštěvu. Třeba lyžovat v zimě...? :-) Přikládám pár fotografií, abyste si mohli udělat představu o tom, jak krásná je počínající ruska na severu Finska.


 cranberries and blueberries


Více informací o národním parku třeba na outdoors.fi.
  

No comments: