20/09/2014

Rovaniemi Airport / Letiště v Rovaniemi

Are you planning a trip to Lapland? Check out our pictures from the Rovaniemi Airport.


Chystáte se na cestu do Laponska? Mrkněte na fotky z letiště v Rovaniemi.
(Česky níže)

First impressions from the Rovaniemi Airport? It is soooo tiny!
If I counted right, there are 5 gates, one security check, one cafeteria and a small kids corner with a slide. On top of that nice and clean toilets with a nursing table and a potty for smaller children (in a non-barrier toilet). 
from the outside 2

You will also meet there 4 car renting companies. They obviously do not mind the concurrency, having enough costumers. Their cubicals are stacked at one corner of the airport. To be honest, renting a car is a good way of transportation. Buses are coming to and from Rovaniemi, but not very frequently. The timetables of the buses can be seen at the webside of Matkahuolto.

And if you have a second glance around the airport, you see Santa. Everywhere. I mean Joulupukki. Because THIS is his official airport - of the real Santa, not the one from Coca-Cola advertisement.


people arriving, waiting for their luggages
ČESKY:

První dojem? Letiště v Rovaniemi je tááák malinké!
Jestli jsem dobře počítala, pět bran, jedno security check, jedna kavárna a malý dětský koutek. taky pěkné čisté záchody a přebalovací pult včetně nočníku pro děti v bezbariérovém záchodě.

Taky jsou tam hned 4 společnosti pronajímající auta. Mají buňky hned vedle sebe, evidentně nemají o zákazníky nouzi a vzájemná konkurence jim nebrání. Je to dobrý způsob dopravy. Autobusy v Rovaniemi a okolí sice jezdí, ale ne příliš frekventovaně.
Jízdní řád můžete vyhledat na webové stránce autobusové dopravy Matkahuolto.

from the outside 1

Když se člověk rozhlédne po letišti po druhé, vidí všude Santu, neboli Joulupukki. Toto letiště je prý jeho oficiálním letištěm. Teda toho finského, pravého Santy, ne toho z reklamy na Coca Colu.those departing, waiting for a security checking and passport control

Santa came to town

who is wearing plush, raise your hand

2 comments:

Anonymous said...

Asi pravy santa ale vyzera presne tak ako coca-cola santa :)

Vendula said...

Přesně to jsem si říkala ;-) Možná by Tě zajímal také článek o Santově vesnici postavené kousek od Rovaniemi. Mrkni na něj. ;) Zdravím a přeju krásný den.