21/02/2011

Vacuum / Vzduchoprázdno

Malé zamyšlení nad mým budoucím stěhováním do Finska.
Some personal thoughts on my decision of moving to Finland.

(Česky níže)
Learning to wait is probably the most important lesson we can learn in this life. As we relax more and more into that waiting at some point it shifts to relaxing into being – relaxing into what is. And again – there is nothing... to do. This is why it is so difficult for the mind to accept the simple. (Mary Ann Winninger)
It is strange how relative time is in the context of different situations. Looking at it from different perspectives, the biggest challenge comes when you make major decision to completely change your life and you start to expect the moment when you will be able to realize it. It feels like stepping out of the present life and trying to step into the new one knowing that there is nothing to step on or into...
And so I am standing here. Balancing on one foot and summarizing what should I do, arrange, throw out, sell, buy, return,...before getting on the plane to Helsinki and getting out in another corner of Europe to hug my beloved one and greet new episode of my life.


Isn't that Scary?!

Isn't that Beautiful?!

ČESKY:
Naučit se čekat je pravděpodobně nejdůležitější lekce našeho života. Tak, jak se do čekání stále více a více uvolňujeme, v jednu chvíli se čekání změní v bytí - uvolnění se do toho, co je. Není nutné cokoliv dělat a tato jednoduchost je důvodem, proč je pro mysl tak obtížné to přijmout. (Mary Ann Winninger)
Je zvláštní, jak relativní bývá plynutí času v kontextu různých situací. A ať se na to dívám, jak chci, nejvíc se čas vleče ve chvíli, kdy učiníte zásadní rozhodnutí změnit svůj život a začnete s napětím očekávat chvíli, kdy vše budete moct uskutečnit. Jako byste jednou nohou vystoupili ze svého života, který už přestal být aktuální a pokusili se nakročit do toho nového, s vědomím, že ještě není kam a na co se postavit... 
A tak tady teď stojím, balancuju na jedné noze a v hlavě si sumíruju, co budu muset všechno udělat, zařídit, vyhodit, prodat, vrátit, koupit, ... než nasednu do letadla směr Helsinky, abych mohla na druhé straně Evropy obejmout svého milého a přivítat novou část svého života.
Není to děsivé a zároveň krásné...

2 comments:

lamparileipa said...

... and I see your English is much better than mine and your translation into English is so accurate ... very nice ... you will do good job in Finland ... and really you will not be there alone !

robo

Vendula said...

Thank you!!